Doba čtení: 7 minut
Na úvod tohoto článku bych rád upozornil, že existuje několik různých výpočtů vhodné velikosti nádrže. Žádný z nich není stoprocentně správný nebo špatný. Při výběru nádrže na dešťovou vodu je třeba zohlednit několik faktorů, které jsou pro každého jinak důležité. Konečná volba je často otázkou kompromisu mezi základním výpočtem, plánovaným využitím vody, osobního pocitu a doporučením známých žijících v podobných podmínkách jako Vy.
Využití dešťové vody se stává stále populárnějším způsobem jak šetřit vodu a snižovat náklady na vodu pro domácnosti i podniky. Jeden z klíčových prvků, který určuje úspěch tohoto systému, je velikost nádrže na dešťovou vodu. Správně dimenzovaná nádrž zajistí dostatek vody pro vaše potřeby a minimalizuje riziko přeplnění nebo ztrátu dešťové vody pro období sucha.
Níže probereme:
- Základní faktory ovlivňující volbu velikosti nádrže
- Výpočet velikosti nádrže dle úhrnu srážek
- Výpočet odhadu spotřeby dešťové vody
- Náš osobní pohled na věc vycházející z 15 leté zkušeností
Faktory ovlivňující volbu velikosti nádrže
- Plocha sběru vody a množství srážek: Prvním krokem je zhodnocení plochy střechy a jiných odvodňovaných ploch a průměrného množství srážek ve vaší oblasti. Čím větší je plocha střechy a čím vyšší je množství srážek, tím více vody můžete sbírat. Plochou střechy se vždy myslí plocha z „ptačího pohledu“, nikoliv plocha střešní krytiny.
- Spotřeba vody: Dalším faktorem je vaše spotřeba vody. Zvažte, na jaké účely chcete dešťovou vodu využívat. Patří sem zavlažování zahrady, splachování toalet, umývání auta nebo praní. Čím více vody spotřebujete, tím větší nádrž budete potřebovat. K přesnějšímu způsobu odhadu spotřeby se věnujeme níže.
- Dostupný prostor: Nezapomeňte vzít v úvahu dostupný prostor pro instalaci nádrže. Pokud máte omezený prostor, možná budete muset zvolit menší nádrž, nebo se rozhodnout pro hranatou nádrž, která má pro Vaše potřeby vhodnější půdorys. Pokud jste v místě se špatným podložím a nemůžete kopat moc hluboko, můžete využít speciálních snížených nádrží.
- Frekvence srážek: Zohledněte také frekvenci srážek ve vaší oblasti. Pokud žijete v oblasti s častými srážkami, můžete si dovolit menší nádrž, zatímco v oblastech se suchým podnebím bude třeba větší kapacita nádrže na udržení dostatečné zásoby vody.
Výpočet velikosti nádrže dle úhrnu srážek
Zde je třeba nejprve spočítat, kolik vody ročně v průměru na Vaši střechu naprší.
Výsledek v litrech dostaneme vynásobením velikosti odvodňovaných ploch a množstvím srážek dle srážkové mapy. Tedy například: 150 m2 odvodněných ploch * 750mm srážek na m2 za rok
150 * 750 = 112.500 l = 112.5 m3
Známe tedy předpokládaný úhrn srážek za rok, nyní k výpočtu velikosti nádrže. Pro výpočet velikosti nádrže je třeba stanovit koeficient délky výměny vody v nádrži ve dnech, tedy za jak dlouho se má voda v nádrži v průměru vyměnit. Nejčastěji používaným koeficientem, také v rámci dotace Dešťovka, je číslo 20. Zde pozor! Koeficient určuje průměrnou dobu naplnění / výměny vody v nádrži, v suchých měsících tedy její naplnění může trvat výrazně déle, v mokrých naopak výrazně kratší dobu.
Velikost nádrže pak vynásobením množství srážek koeficitem výměny vody a toto vydělíme počtem dnů v roce. Například tedy 112,5 m3 * 20 / 365 = 6,16 m3
Vaše nádrž by tedy měla mít objem minimálně 6,16 m3
POZOR! Tento výpočet se obvykle používá pro výpočet MINIMÁLNÍ velikosti nádrže.
Pro přehlednost doplňujeme tabulku minimálního objemu nádrže dle velikosti odvodňovaných ploch a ročního úhrnu srážek.
Výpočet odhadu spotřeby dešťové vody
Ke každému typu odběru vody udáváme běžně používanou průměrnou spotřebu. Konkrétní spotřeba se však může značně lišit.
- Zálivka zahrady: Běžně používanou hodnotou pro spotřebu vody na zálivku je 150 l/m2/rok. Je však třeba přihlédnout k Vaší lokalitě a plánovanému využití zahrady. Ve vlhkých podhorských oblastech je četnost zálivky obvykle podstatně nižší, než na jižní Moravě nebo severozápadních Čechách, kde bude potřeba zálivky podstatně vyšší. Automatická závlaha pro údržbu „angličáku“ také bude vyžadovat podstatně více vody, než užitková zahrádka s běžným trávníkem.
- Splachování WC: Běžně používaná spotřeba vody na splachování toalet je 42 l/osoba/den. Každá osoba v domácnosti tedy „prosplachuje“ 15,3 m3 ročně nebo 840 l za běžný 20 denní interval (interval používaný pro výpočet velikosti nádrže). Jsou však domácnosti, které se dostanou pod polovinu uvedeného čísla, protože většinu času tráví mimo domácnost.
- Praní prádla: Moderní pračky spotřebují okolo 40l na jeden prací cyklus. Spotřebu vody sami dopočítejte dle pracích zvyklostí Vaší domácnosti.
- Umývání auta, teras, okolí domu, zahradní sprcha apod: Zde opět závisí hlavně na Vašich zvyklostech a spotřebu vody tak nedokážeme určit.
Jak provézt výpočet spotřeby vody?
Potřebný objem = zálivka zahrady za zvolený interval (obvykle 20dnů) + spotřeba na splachování WC za zvolený interval + spotřeba voda na praní + další spotřeba
Příklad výpočtu - Použité údaje do spotřeby:
- Zavlažovaná plocha zahrady 500 m2
- 4 osoby v domácnosti
- 10 praček prádla za 20 dnů
- ostatní spotřeba 300 l za 20 dnů
Vspotřeba = 500*150*(20/365) + 42*4*20 + 10*40 + 300 = 8.170l = 8,17 m3
Náš osobní pohled na volbu velikosti nádrže
Pokud Vám vyšel podobný objem u výpočtu minimální velikosti dle úhrnu srážek i spotřeby, můžete bez obav vzít tuto hodnotu jako výchozí bod pro rozhodování.
Pokud Vám vyšla výrazně větší spotřeba vody, než minimální objem nádrže dle úhrnu srážek, doporučuji volit velikost raději podle spotřeby. V mokrých obdobích roku, kdy úhrn srážek převyšuje aktuální spotřebu, si uděláte zásobu na sušší období – dokážete zadržet více vody, než je výpočet průměrného úhrnu.
Pokud Vám vyšla minimální velikost nádrže dle úhrnu srážek vyšší, než spotřeba vody, doporučuji volit nádrž dle úhrnu srážek. Vodu z nádrže využijete v období roku s nízkými srážkami a zásobu budete mít na více než 20 dnů.
Závěrem můj osobní komentář.
Všechny výše uvedené výpočty a postupy se zaměřují na minimální doporučenou velikost nádrže. Stále větší výkyvy počasí vyžadují stále větší nádrže na vodu. V deštivém období si tak uděláte zásobu vody na dlouhé období sucha.
Od stovek zákazníků jsme dostali zpětnou vazbu, že kdyby volili nádrž dvojnásobného objemu, než jim určil výpočet, rozhodně by neudělali chybu. Naopak nepomatuji situaci, kdy by zákazník řekl, že je nádrž zbytečně velká. Pomatujte na to, že objem nádrže je klíčovým prvkem efektivity celého hospodaření s dešťovou vodou, v pořizovacích nákladech však tvoří pouze jednu z mnoha položek (nádrže, výkopy, trubní vedení, čerpadlo, filtry atd). Cenový rozdíl mezi 4 m3 samonosnou nádrží a 8 m3 samonosnou nádrží je „pouze“ 9.000 Kč, ale již navždy budete mít dvojnásobnou zásobu vody.
Pro můj dům výpočet určoval jako minimální velikost nádrže 6 m3. Navzdory tomuto výpočtu jsem instalovat 12 m3, ani ta mi však v letních měsících nestačí na údržbu cca 250m2 trávníku s automatickou závlahou. Zpětně bych volil nádrž 15 m3. Pokud bych trávník a okrasnou zahradu zaléval ručně, považoval bych 12 m3 za ideální velikost. Nebojte se tedy výpočet minimální velikosti znásobit ještě číslem 1,5-2. Slibuji, že nebudete litovat!